Доплата за класне керівництво педагогічним працівникам закладів освіти

08.05.2018

Додаткова оплата педагогічним працівникам за класне керівництво

Класне керівництво педагогічними працівниками в закладах освіти передбачене Законами України “Про освіту”, “Про загальну середню освіту”, “Про позашкільну освіту”, “Про професійно-технічну освіту” та регламентоване Положенням про класного керівника навчального закладу системи загальної середньої освіти, затвердженим наказом Міністерства освіти і науки України від 06.09.2000 р № 434 (далі – Положення).

Відповідно до пп. 1.2 п.1 Положення класний керівник – це педагогічний працівник, який здійснює педагогічну діяльність з колективом учнів класу, навчальної групи професійно-технічного навчального закладу, окремими учнями, їх батьками, організацію і проведення позаурочної та культурно-масової роботи, сприяє взаємодії учасників навчально-виховного процесу в створенні належних умов для виконання завдань навчання і виховання, самореалізації та розвитку учнів (вихованців), їх соціального захисту.

Класний керівник — це не посада педагогічного працівника. Класне керівництво – це додаткове виконання обов’язків працівником поза межами функціональних обов’язків за своєю основною посадою.

Згідно з пп. 2.1 п.1 Положення обов’язки класного керівника покладаються на педагогічного працівника навчального закладу системи загальної середньої освіти, який має педагогічну освіту або відповідну професійну освіту та професійно-педагогічну підготовку, здійснює педагогічну діяльність, фізичний та психічний стан здоров’я якого дозволяє виконувати ці обов’язки.

Виконання обов’язків з класного керівництва, яке зумовлене підвищеними вимогами навчально-виховного процесу до педагогічних працівників, передбачає додаткове навантаження на них поза функціональними обов’язками за їх основною посадою, тому, враховуючи таке додаткове навантаження на таких працівників, їм провадиться додаткова оплата за виконання вищезазначених обов’язків.

Здійснення такої додаткової оплати передбачено Інструкцією про порядок обчислення заробітної плати працівників освіти, затвердженою наказом Міносвіти від 15.04.1993 р. № 102 (далі — Інструкція № 102).

Так, згідно з п.36 Інструкції № 102 вчителям, викладачам, старшим викладачам, майстрам виробничого навчання та іншим педагогічним працівникам (крім керівних) загальноосвітніх навчальних закладів, вищих навчальних закладів I-II рівнів акредитації та професійно-технічних навчальних закладів провадиться додаткова оплата за класне керівництво:

 • у I-IV класах – в розмірі 20 відсотків ставки заробітної плати;
 • у V-XI (XII) класах (в тому числі при виправно та виховно-трудових установах та спеціальних професійно-технічних училищах) – в розмірі 25 відсотків ставки заробітної плати (посадового окладу);
 • у вищих навчальних закладах I-II рівнів акредитації та професійно-технічних навчальних закладах, крім вечірніх (змінних) професійно-технічних навчальних закладів (відділень, груп) і професійно-технічних навчальних закладів при виправно-трудових установах Міністерства внутрішніх справ, – в розмірі 20 відсотків ставки заробітної плати (посадового окладу).

В класах (класах – комплектах, групах) шкіл усіх типів і найменувань з числом учнів менше 12 чоловік, в професійно – технічних навчальних закладах – менше 20 чоловік, в навчальних закладах мистецтв – від 12 до 15 чоловік оплата за класне керівництво здійснюється в розмірі 50 відсотків відповідних розмірів доплат.

Викладачам вищих навчальних закладів I-II рівнів акредитації в період перебування учнів на виробничій (технологічній, переддипломній) і навчальній практиці, якщо вона продовжується більше ніж місяць і проводиться за межами того населеного пункту, де розташований навчальний заклад, а також у випадку випуску учнів в місяць, що передує червню, додаткова оплата за класне керівництво не проводиться за місяць відсутності учнів.

Викладач може здійснювати класне керівництво лише в одній групі.

Додаткова оплата за класне керівництво не залежить від обсягу педагогічного навантаження педагогічного працівника. Вона встановлюється відповідно до тарифної ставки (посадового окладу) педагогічного працівника. При цьому, якщо педагогічний працівник має право на підвищення посадового окладу (тарифної ставки), розмір доплати за класне керівництво розраховують виходячи з окладу з підвищеннями (п. 34 Інструкції № 102).

Пояснюється це тим, що ні Інструкцією № 102, ні будь-яким іншим нормативно – правовим актом з оплати праці педагогічних працівників не передбачено встановлення розміру вищезазначеної доплати в залежності від обсягу навчального навантаження педагогічного працівника.

Відповідно до абзацу 3 п. 38 Інструкції № 102 протягом навчального року перерахунок розміру доплати за класне керівництво у зв’язку зі зміною кількості учнів не провадиться (крім випадків, коли тарифікація педагогічних працівників складається на початок першого та другого півріччя).

При цьому, відповідно до абзацу 5 п. 63 Інструкції № 102 обсяг педагогічного навантаження на початок першого та другого півріччя визначають тільки для вчителів вечірніх (змінних) середніх загальноосвітніх шкіл (класів) з очно – заочною формою навчання, заочних шкіл, а також вчителів, що навчають дітей, які перебувають на тривалому лікуванні у лікарнях.

———————–

Поділитися:

Інші статті:

коментарів 19

 1. Мирослава сказав:

  Чи може один викладач бути класним керівником одночасно у двох некомплектних групах?

  • Admin сказав:

   Класне керівництво педагогічними працівниками в закладах освіти передбачене Законами України “Про освіту”, “Про загальну середню освіту”, “Про позашкільну освіту”, “Про професійно-технічну освіту” та регламентоване Положенням про класного керівника навчального закладу системи загальної середньої освіти, затвердженим наказом Міністерства освіти і науки України від 06.09.2000 р № 434. Можете ознайомитись з необхідним вам нормативним документом відповідно до типу вашого закладу освіти. Зокрема, в пункті 2.3 Положення про класного керівника навчального закладу системи загальної середньої освіти йдеться, що на класного керівника покладається керівництво одним класом, навчальною групою.

 2. Сергій сказав:

  Чи знімається доплата за класне керівництво у професійно технічному закладі у період перебування дітей на канікулах у продовж двох тижнів?

  • Admin сказав:

   Про додаткову оплату педагогічним працівникам за класне керівництво можна прочитати у нас на сайті за посиланням: http://www.zarplata.co.ua/?p=7695.

   Із статтею “Вимушені канікули працівників закладів освіти: оплата праці за час простою” можна ознайомитись за посиланням: http://www.zarplata.co.ua/?p=8266.

 3. Оксана сказав:

  Чи буде утримуватись оплата за класне керівництво із заробітної плати за 2 семестр, якщо вона була нараховано помилково за 1 семестр,у розмірі, який перевищує належний

 4. Надія сказав:

  Доброго дня) Чи може заступник директора 0,5 ставки мати класне керівництво. Дякую

  • Admin сказав:

   Відповідно до пункту 36 Інструкції від 15.04.1993 р. № 102 керівним працівникам додаткова оплата за класне керівництво не проводиться, а отже завідувач директора (без покладання на нього обов’язків виконання викладацької роботи, як то – заступник директора з виховної роботи) може бути класним керівником лише на громадських засадах, тобто безоплатно.

   Щоб отримувати таку додаткову оплату завідувач директора у цьому ж учбовому закладі повинен вести викладацьку роботу, наприклад, бути вчителем географії.

   Підпунктом 6.3.5 Галузевої угоди між МОН та ЦК Профспілки працівників освіти і науки України на 2016 — 2020 роки, яка є нормативним актом соціального партнерства, передбачено: керівним працівникам навчальних закладів, які виконують на підставі норм чинного законодавства викладацьку роботу, за умови покладення на них у випадках виробничої необхідності обов’язків класних керівників, необхідно здійснювати відповідні доплати. У п. 1.4 цієї Угоди вказано, що її положення діють безпосередньо та поширюються на працівників закладів освіти, які перебувають у сфері дії сторін Угоди, і є обов’язковими для включення до колективних договорів, угод нижчого рівня. Тобто про це повинно бути вказане в колективному договорі.

 5. Леся сказав:

  Чи може соціальний педагог бути класним керівником

 6. Наталя сказав:

  Чи можна платити за класне керівництво педагогу-організатору?

  • Admin сказав:

   Відповідно до Положення про класного керівника навчального закладу системи загальної середньої освіти, затвердженого наказом Міністерства освіти і науки України від 06.09.2000 р. № 434, педагог-організатор ЗНЗ може бути класним керівником.

 7. Вікторія сказав:

  Чи може класний керівник не викладати жодного предмету в своєму класі?

  • Admin сказав:

   Положенням про класного керівника навчального закладу системи загальної середньої освіти, затвердженим наказом Міністерства освіти і науки України від 06.09.2000 р № 434, не передбачено обов’язкове ведення класним керівником уроків в закріпленому за ним класі.
   —————————
   Якщо вас задовольнила надана нами вам інформація, тоді просимо переглянути дві рекламних картинки на нашому сайті.

 8. Галина сказав:

  Якщо в класі менше 12 учнів. Їх 5. Це так само оплата за класне керівництво здійснюється в розмірі 50 відсотків відповідних розмірів доплат?

  • Admin сказав:

   Так само. В класах шкіл усіх типів і найменувань з числом учнів менше 12 чоловік, оплата за класне керівництво здійснюється в розмірі 50 відсотків відповідних розмірів доплат.
   —————————
   Якщо вас задовольнила надана нами вам інформація, тоді просимо переглянути дві рекламних картинки на нашому сайті.

 9. Марія сказав:

  У 1 класі 12 учнів.Учителеві платять тільки 50 відсотків за класне керівництво і перевірку зошитів,мотивуюючи це тим , що не всім дітям станом на 1 вересня виповнилось 6 років.Чи правомірні дії бухгалтера?

 10. Тетяна сказав:

  Якщо група професійно-технічного училища чи коледжу сформована на базі повної середньої освіти (після 11 класів), як в цьому випадку встановлюється і оплачується класне керівництво. І чи повинен бути в таких групах класний керівник, або хто повинен керувати групою і на яких засадах? Дякую за відповідь.

  • Admin сказав:

   Відповідно до пункту 2.3 Положення про класного керівника навчального закладу системи загальної середньої освіти, затвердженого наказом Міністерства освіти і науки України від 06.09.2000 р № 434, у професійно-технічному навчальному закладі класне керівництво здійснюється в навчальних групах, учні (вихованці) яких під час навчання здобувають повну загальну середню освіту або навчаються на основі базової загальної середньої освіти без отримання повної. В групах професійно-технічних навчальних закладів, які сформовані на базі повної середньої освіти, здійснення класного керівництва Положенням не передбачене.

   Відповідно до Закону України “ПРО ПРОФЕСІЙНО-ТЕХНІЧНУ ОСВІТУ” позаурочна навчально-методична, організаційна та виховна робота в професійно-технічному навчальному закладі організовується керівником закладу і покладається на викладачів, майстрів виробничого навчання, інструкторів виробничого навчання та інших педагогічних працівників цих закладів. Оплата таких робіт є складовою системи оплати навчальної роботи педагогічних працівників.

   Зокрема, педагогічним працівникам, які залучаються до педагогічної діяльності з колективом класу, групи тощо, яка здійснюється ними поза межами функціональних обов’язків за своєю основною посадою, може бути встановлена надбавка у розмірі до 50 відсотків посадового окладу за складність, напруженість у роботі, яка передбачена п.п. 2 п. 4 наказу Міністерства освіти і науки України від 26.09.2005 р. № 557.
   ————————–
   Якщо ви задоволені наданою нами інформацією, то не забудьте подивитись 1 – 2 рекламні ролики на нашому сайті.

Написати коментар