З якої дати застосовувати нові, підвищені посадові оклади для працівників ОМС в 2020 році?

28.06.2020

З якої дати застосовувати нові, підвищені посадові оклади
для працівників ОМС в 2020 році?

Кабінет Міністрів України 3 червня 2020 року прийняв постанову № 441 “Про внесення змін у додатки до постанови Кабінету Міністрів України від 9 березня 2006 р. № 268”. Цією постановою Кабмін підвищив посадові оклади посадових осіб та службовців органів місцевого самоврядування.

У багатьох читачів виникає питання: з якої дати застосовувати нові посадові оклади, передбачені цією постановою?

Постанова прийнята не першого числа місяця і в ній чітко не сказано – з якої саме дати таке підвищення запроваджувати на місцях.

Постанова набула чинності 12 червня 2020 року.

Статтею 52 Закону України «Про Кабінет Міністрів України» від 07.10.2010 р. № 2591-VI передбачено, що постанови Кабінету Міністрів України, крім постанов, що містять інформацію з обмеженим доступом, набирають чинності з дня їх офіційного опублікування, якщо інше не передбачено самими постановами, але не раніше дня їх опублікування.

Чи означає це, що застосовувати нові посадові оклади у нашому випадку потрібно саме з дня набрання чинності постановою, тобто з 12 червня 2020 року?

Чіткої відповіді на це питання не надає ні Кабінет Міністрів України, а ні Міністерство соціальної політики України. Останнє тільки висловило свою думку, що норми постанов слід застосовувати з дня їх офіційного опублікування і, що чинним законодавством не передбачено, що підвищення посадових окладів має відбуватися саме з першого числа місяця (лист МСПУ від 05.07.2019 р. № 1016/0/206-19).

Деякі фахівці, як, наприклад, Гузенко Оксана, головний спеціаліст відділу оплати праці та регулювання грошового забезпечення Директорату норм та стандартів гідної праці Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України (газета “БЮДЖЕТНА БУХГАЛТЕРІЯ”  за червень  2020 р. № 24), стверджують, що заробітну плату працівникам ОМС слід нараховувати виходячи з нових розмірів посадових окладів саме з дати набрання чинності постановами.

На наш погляд – це безпідставне твердження.

У даному випадку не є обов’язковим застосовувати нові посадові оклади з 12 червня 2020 року.

Це слідує з наступного:

– пункт 1 постанови передбачає всього лише внесення змін до постанови Кабміну від 09.03.2006 р. № 268 шляхом викладення в новій редакції додатків 48 – 55 і 57 до неї, і тільки. Він хоч і містить в собі інформацію про нові, підвищені оклади для працівників ОМС, але в ньому чітко не сказано – з якої саме дати ці оклади запроваджувати на місцях;

– пунктом 2 постанови надається рекомендація керівникам органів місцевого самоврядування здійснювати виконання цієї постанови виключно у межах фондів заробітної плати, передбачених у кошторисах відповідних органів.

Як нам розуміти пункт 2 постанови?

На наш погляд це виглядає так: якщо нема коштів у місцевому бюджеті, то можна не підвищувати посадові оклади працівникам в 2020 році, або можна підвищувати, але не всім, а вибірково, а також можна підвищувати оклади, але не обов’язково з дати набрання чинності постанови (можна підвищити і з 1 липня, і, наприклад, з 1 жовтня).

Тобто, як бачимо, пункт 2 постанови передбачає не обов’язкове підвищення посадових окладів працівників з 12 червня 2020 р. В даному випадку все залежить від наявності коштів у місцевому бюджеті.

В той же час пунктами 1 і 2 постанови КМУ від 09.03.2006 р. № 268 передбачено, що право визначення умов оплати праці і встановлення посадових окладів працівникам ОМС відповідно до затверджених постановою схем посадових окладів надається відповідним органам місцевого самоврядування і керівникам цих органів.

Чи означає це, що ОМС самі установлюють посадові оклади працівникам відповідно до затверджених постановою схем посадових окладів?

Саме так! Це передбачено, зокрема, Законом України “Про місцеве самоврядування в Україні”, а також постановою № 268, якими надані такі повноваження ОМС і їх керівникам.

То ж з якої дати можна підвищити посадові оклади працівників ОМС у даному випадку?

На наш погляд це може бути будь – яка дата, але не раніше ніж 12 червня 2020 року.

—————-

Поділитися:

Інші статті:

Написати коментар