Як застосовувати обмеження до розмірів лікарняних та декретних після 11.10.2017

02.02.2018

Ознайомтесь з нашою  думкою щодо цього питання за посиланням: http://www.zarplata.co.ua/?p=7428

Як застосовувати обмеження до розмірів
лікарняних та декретних після 11.10.2017

Джерело: Бухгалтерський сервіс “Інтерактивна бухгалтерія”

Законом України від 03.10.2017 р. № 2148 було внесено зміни до ст. 19 та 26 Закону України “Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування” від 23.09.1999 р. № 1105 (далі – Закон № 1105), які запрацювали із 11.10.2017 та стосуються обмежень при обрахунку розмірів лікарняних та декретних.

Нагадаємо: для застрахованих осіб, які протягом 12 місяців перед настанням страхового випадку мають страховий стаж менше шести місяців, застосовують такі обмеження:

1) допомога по тимчасовій непрацездатності надається виходячи з нарахованої зарплати (доходу), з якої сплачуються страхові внески, але не більше за розмір допомоги, обчислений із мінімальної зарплати, встановленої на час настання страхового випадку;

2) допомога по вагітності та пологах – виходячи з нарахованої зарплати (доходу), з якої сплачуються страхові внески, але не більше за розмір допомоги, обчислений із двократного розміру мінімальної зарплати, встановленої на час настання страхового випадку.

В будь-яких випадках розмір лікарняних та декретних визначається з дотриманням норм ст. 24 та 26 Закону № 1105 відповідно, і лише потім, за необхідності, застосовуються обмеження розміру допомоги, передбачені ч. 4 ст. 19 Закону № 1105.

Що стосується змін до ч. 2 ст. 26 Закону № 1105, то з 11.10.2017 р. вона викладена в новій редакції, а саме: «Сума допомоги по вагітності та пологах у розрахунку на місяць не повинна перевищувати розміру максимальної величини бази нарахування єдиного внеску, з якої сплачувалися страхові внески до Фонду, та не може бути меншою за розмір допомоги, обчислений із мінімальної заробітної плати, встановленої на час настання страхового випадку».

Тому з 11.10.2017 передбачено однозначний механізм визначення мінімального розміру допомоги по вагітності та пологах за усіма страховими випадками «вагітність та пологи» для застрахованих осіб, якими сплачувався або за яких сплачувався у встановленому законом порядку ЄСВ в розмірі мінімального страхового внеску.

В частині обмеження максимальної величини розміру допомоги змін не відбулося, а тому згідно з листом Мінсоцполітики України від 03.12.2015 р. № 1837/18/93-15 для застосування цієї норми слід використовувати максимальну величину бази нарахування ЄСВ в останньому місяці розрахункового періоду.

Про це йдеться у листі Фонду соцстраху від 08.11.2017 р. № 5.2-28-1155.

При цьому у більш свіжому листі Фонду соцстраху від 05.12.2017 р. № 5.2-28-1521 також додано: незалежно від страхового стажу жінки перед настанням страхового випадку, розмір допомоги по вагітності та пологах не може бути меншим за розмір допомоги, обчисленої із мінімальної зарплати, встановленої на час настання страхового випадку.

Аналогічні позиції викладено у листах Мінсоцполітики від 23.11.2017 р. № 514/0/86-17/273 та 06.12.2017 р. № 23788/0/2-17/21.

————————————

Поділитися:

Інші статті:

Написати коментар