Щодо виплати фіксованої суми індексації в січні 2018 року

17.01.2018

Щодо виплати фіксованої суми індексації заробітної
плати працівникам в січні 2018 року.

Порядок індексації заробітної плати працівників визначений та затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 р. № 1078 «Про затвердження Порядку проведення індексації грошових доходів населення» (далі – Порядок).

Такий термін, як “фіксована сума індексації заробітної плати” за чинною редакцією тексту в Порядку відсутній, але під цим терміном слід вважати різницю між сумою індексації заробітної плати і розміром її підвищення, яка може мати місце у місяці підвищення заробітної плати працівників, тобто у базовому місяці.

Читати також: Про вживання терміну «базовий місяць» при індексації заробітної плати працівників.

За нинідіючими правилами відповідно до пункту 5 Порядку у місяці підвищення тарифних ставок (окладів) індексація заробітної плати проводиться з урахуванням величини перевищення суми індексації доходу над розміром підвищення заробітної плати працівника.

Так, індексація заробітної плати у місяці підвищення тарифних ставок (окладів) не провадиться, якщо розмір підвищення заробітної плати перевищує передбачувану суму індексації, що склалась у місяці такого підвищення тарифних ставок (окладів).

У разі якщо розмір підвищення заробітної плати не перевищує суму індексації, що склалась у місяці підвищення тарифних ставок (окладів), сума індексації у цьому місяці розраховується як різниця між сумою індексації і розміром підвищення заробітної плати.

В абзаці 5 пункту 5 Порядку йдеться, що у разі коли відбувається підвищення тарифної ставки (окладу) у місяці такого підвищення враховуються всі складові заробітної плати, які не мають разового характеру.

З урахуванням вище зазначеного виникає питання, чи потрібно проводити індексацію заробітної плати працівників, яким у січні 2018 року були підвищені тарифні ставки (оклади)?

На нашу думку — ні, не потрібно, Не потрібно навіть тим працівникам 1 та 2 тарифного розряду за Єдиною тарифною сіткою, у яких різниця підвищення розміру тарифної ставки (окладу) у цьому місяці до грудня 2017 року не перевищить передбачувану суму індексації в січні місяці (179,72 грн.).

Наша позиція полягає в тому, що відповідно до нормативно – правових актів, які регламентують законність та порядок виплати доплати до мінімальної заробітної плати сума індексації заробітної плати не включається до виплат, які враховуються до заробітної плати при визначенні її мінімального розміру, а зовсім навпаки, відповідно до п.2 Порядку доплата до мінімальної заробітної плати підлягає індексації у складі заробітної плати, як доплата, що носить постійний характер.

Вбачаючи це, а також (з врахуванням положень абзацу 5 пункту 5 Порядку) те, що в січні 2018 року мінімальна заробітна плати у порівнянні з груднем 2017 року була підвищена на 523 грн. (3723 — 3200), і що навіть ця одна сума вже перевищує передбачувану суму індексації (179,72 грн.) в базовому місяці, то фіксована сума індексації в січні 2018 року виходить з від’ємним підсумковим результатом, тобто заробітна плата в цьому місяці індексації не підлягає.

Дехто може заперечити нам і сказати, що доплата до рівня мінімальної заробітної плати не враховується при визначенні фіксованої суми індексації заробітної плати. Таке твердження є таким, що не відповідає вимогам абзацу 5 пункту 5 Порядку і було б справедливим і вірним тільки тоді, якби сума індексації заробітної плати включалась до виплат, які враховуються до заробітної плати при визначенні її мінімального розміру.

————————–

Поділитися:

коментарів 6

 1. Альона сказав:

  Але ж згідно роз’яснень Мінсоцполітики індексація входить до складу виплат, які враховуються при визначенні її мінімального розміру.Тобто при визначенні фіксованої індексації доплата до мінімалки не повинна враховуватися(тоді 1 та 2 розряд повинен отримати фіксовану інд.)?Чи я не так щось розумію?Дайте будь ласка відповідь!!!!!

  • Admin сказав:

   Ми вважаємо, що індексація не відноситься до складу виплат, які враховуються при визначенні її мінімального розміру. З цим може ознайомитись у нас на сайті прочитавши статті:

   1. Щодо включення сум індексації заробітної плати до мінімальної заробітної плати

   2. ФПУ вимагає від Мінюсту вплинути на Міністерство соціальної політики України

   3. МСПУ відкликало свого листа щодо включення індексації до виплат, які враховуються до заробітної плати при визначенні її мінімального розміру

   4.Індексація не включається в суму доплати до мінімального розміру.

 2. Виктор сказав:

  100% підтримую позицію

 3. Ганна сказав:

  Якщо 5 тарифний розряд, мінімальна З/п – 3700грн., чи є ще індексація?

 4. Інна сказав:

  Добрий день (вечір, ранок)…. базовий місяць піднятя з/п жовтень 2017 року, роботодавець хоче підняти з/п в квітні 2018 на 100 грн. за березень-квітень індексація виходить по 59,91 грн. чи достатньо буде підняти з/п на 100 грн. чи потрібна більша сума? Дякую

  • Admin сказав:

   Достатньо. Відповідно до п.5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 р. № 1078, сума індексації у місяці підвищення тарифних ставок (окладів) не нараховується, якщо розмір підвищення заробітної плати перевищує суму індексації, що склалась у місяці її підвищення. Обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення зазначених грошових доходів населення. В подальшому індексація заробітної плати почнеться, коли величина індексу споживчих цін перевищить поріг індексації, який встановлено в розмірі 103 відсотка.

Написати коментар