Про вживання терміну «базовий місяць» при індексації заробітної плати працівників.

04.08.2017

Про вживання терміну «базовий місяць» при індексації заробітної плати працівників.

Дякуємо за перегляд реклами.

Індексація заробітної плати працівників здійснюється у відповідності з Порядком проведення індексації грошових доходів населення (далі Порядок № 1078), затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 р. № 1078.

До грудня 2015 року при індексації заробітної плати працівників на законодавчому рівні відповідно до пункті 5 Порядку № 1078 використовувався такий термін, як – “базовий місяць”. В той час він залежав від багатьох чинників.

З грудня 2015 року уряд вирішив застосувати в Порядку № 1078 принцип єдиного підходу у визначенні базового місяця для розрахунку сум індексації заробітної плати працівників.

У бюджетній сфері цей принцип полягає у визначенні базового місяця для споріднених за деякими ознаками категорій працівників відповідно до місяця підвищення тарифних ставок (окладів) цих категорій працівників, яке відбувається у відповідності до актів законодавства.

Після внесення змін в Порядок № 1078 постановою КМУ від 09.12.2015 р.№ 1013 термін “базовий місяць” з тексту Порядку № 1078 був вилучений, але для зручності в роботі в колах бухгалтерських працівників цей термін і далі, хоч і не на неофіційному рівні, але знаходиться у вжитку.

Так, відповідно до положень оновлених пунктів 5 і 10² Порядку № 1078 базовим прийнято вважати місяць, в якому було здійснено останнє підвищення тарифних ставок (окладів) працівників. І це не залежить від розміру такого підвищення. Навіть якщо таке підвищення відбулося у місяці на 1 гривню, то цей місяць вже буде базовим.

При визначенні базового місяця для бюджетних працівників потрібно орієнтуватись на останнє нормативне підвищення окладів для відповідної категорії таких працівників, тому що бюджетні організації (установи) посадові оклади підвищують тільки згідно з постановами КМУ (статті 8 і 13 Закону України “Про оплату праці).

Читати також: Порядок та правила індексації заробітної плати (оплати праці) працівників з 01.12.2015 року.

У базовому місяці припиняється обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації заробітної плати і здійснюється заново з місяця, наступного за базовим.

Індексується заробітна плата у базовому місяці, а чи ні – це вже інше питання.

Якщо сума підвищення заробітної плати у базовому місяці більше за передбачувану суму індексації в цьому місяці, то індексація не провадиться, а якщо менше, то продовжує виплачуватись різниця між сумою індексації і сумою підвищення заробітної плати. При цьому враховуються всі складові заробітної плати, які не мають разового характеру.

Читати також: Правила та приклади визначення фіксованої суми індексації заробітної плати.

———————–

Написати коментар