Компенсація за несвоєчасну виплату заробітної плати

05.09.2016

Компенсація за несвоєчасну виплату заробітної плати

Автор: Ольга Ткачівська, начальник відділу Управління Держпраці в Івано-Франківській області

Роботодавець зобов’язаний здійснювати виплату заробітної плати найманим працівникам регулярно в робочі дні у строки, установлені колективним договором або нормативним актом роботодавця, з обов’язковим дотриманням таких вимог:

– по-перше, не рідше 2-х разів на місяць через проміжок часу, що не перевищує 16 календарних днів,

– по-друге, не пізніше 7 днів після закінчення періоду, за який здійснюється виплата.

Якщо виплата заробітної плати проводиться на один і більше календарних місяців, то відповідно до статей 34 Закону України «Про оплату праці» та 1 Закону України «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв’язку з порушенням строків їх виплати» роботодавець зобов’язаний нарахувати та виплатити працівникам компенсацію втрати частини заробітної плати.

Якщо заробітну плату не отримано своєчасно з вини працівника, то вона компенсації не підлягає.

Компенсація працівникам втрати частини заробітної плати у зв’язку із порушенням строків її виплати згідно ст. 34 Закону України «Про оплату праці» провадиться відповідно до індексу зростання цін на споживчі товари і тарифів на послуги у порядку, встановленому чинним законодавством.

Компенсації підлягають грошові доходи населення разом із сумою індексації, що отримані у гривнях на території України та не мають разового характеру. Перелік таких доходів наведено в п. 3 Порядку проведення компенсації громадянам втрати частини грошових доходів у зв’язку з порушенням строків їх виплати, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2001 року № 159 (далі – Порядок № 159).

Нарахування компенсації провадиться один раз безпосередньо перед виплатою заборгованості із заробітної плати. Виплачується компенсація в місяці, в якому здійснюється виплата заборгованості із заробітної плати за відповідний місяць (п. 5 Порядку № 159).

Якщо індекс споживчих цін наростаючим підсумком не перевищує 100 %, компенсація не нараховується.

Компенсація за несвоєчасну виплату заробітної плати індексації не підлягає.

Наведемо у вигляді формули порядок розрахунку компенсації заробітної плати:

Ск = ЗПчист х (Iі х Iі + 1 х… х In х 100 – 100) : 100, де

Ск — сума компенсації;

ЗПчист — сума заробітної плати після вирахування з неї всіх обов’язкових утримань (тобто «до виплати працівнику»), але не виплачена у строк не з вини працівника;

Iі — індекс споживчих цін (індекс інфляції) місяця, наступного за місяцем нарахування заробітної плати (ділений на 100);

In — індекс споживчих цін (індекс інфляції) місяця, що передує місяцю виплати заборгованості (ділений на 100).

Нормативні документи, що регулюють виплату компенсації:

Поділитися:

Інші статті:

  • Немає схожих статей

Написати коментар