Про відновлення індексації заробітної плати працівників після 1 вересня 2015 р.

07.10.2015

індексація

.

Дякуємо за перегляд реклами.

Про відновлення індексації заробітної плати працівників після 1 вересня 2015 р.

Питання: З якого місяця слід почати поточну індексацію заробітної плати працівника після підвищення її розміру у вересні 2015 р. у зв’язку з підвищенням розміру мінімальної заробітної плати в Україні?

Відповідь: Порядок індексації заробітної плати працівників визначений та затверджений законом України від 03.07.1991 р. № 1282-XII (у редакції закону України від 06.02.2003 р. № 491-IV) «Про індексацію грошових доходів населення» та постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 р. № 1078 «Про затвердження Порядку проведення індексації грошових доходів населення» з урахуванням внесених в неї змін(далі – Порядок).

Відповідно до п. 5 Положення, у разі підвищення розміру мінімальної заробітної плати, а також у разі зростання заробітної плати працівника без перегляду її мінімального розміру місяць, в якому відбулося підвищення, вважається базовим при обчисленні індексу споживчих цін для індексації його заробітної плати.

У разі коли підвищення розміру мінімальної заробітної плати не супроводжується зростанням заробітної плати працівника, його заробітна плата індексується на загальних підставах відповідно до Порядку.

При індексації заробітної плати застосовується індивідуальний підхід у визначенні права кожного працівника на індексацію його заробітної плати.

Таким чином, не зважаючи на те, що з 1 вересня на законодавчому рівні в Україні відбулось підвищення розміру мінімальної заробітної плати, це підвищення торкнулось не всіх працівників. Зокрема воно не привело до зростання заробітної плати основної маси державних службовців і посадових осіб органів місцевого самоврядування.

Але для більшості працюючих в Україні, і в першу чергу для бюджетних працівників, це підвищення позитивно вплинуло на розмір їхньої заробітної плати. У зв’язку з цим вересень для них став базовим при обчисленні індексу споживчих цін для подальшої індексації їх заробітної плати.

Читати також: Умови та правила визначення фіксованої суми індексації заробітної плати

В липні – серпні цього року Державна служба статистики України фіксувала дефляцію щодо розміру індексу споживчих цін на товари та послуги в Україні, але вже у вересні інфляційний процес відновився. Величину індексу споживчих цін на товари та послуги у вересні по відношенню до серпня було зафіксовано у розмірі 102,3%.

Ми бачимо, що розмір інфляції у вересні досить значний. Тільки за один місяць індекс споживчих цін перевищив поріг індексації на 1,3%, який встановлено законом у розмірі 101 % для подальшого відновлення індексації заробітної плати.

Чи зможемо ми скористатись цими даними і відновити з 1 вересня нарахування поточної індексації заробітної плати наших працівників?

Ні не зможемо. Тому, що знову ж таки, відповідно до п. 5 Положення у базовому місяці значення індексу споживчих цін приймається за 1 або 100 відсотків. Індексація грошових доходів, отриманих громадянами за цей місяць, не провадиться.

Тільки з наступного місяця, тобто з жовтня, відновиться право на обчислення наростаючим підсумком індексу споживчих цін для проведення поточної індексації заробітної плати працівників.

В подальшому право на індексацію заробітної плати настане, коли індекс споживчих цін, розрахований наростаючим підсумком з жовтня 2015 р., перевищить поріг індексації, законодавчо встановлений у розмірі 101 %, з урахуванням того, що підвищення заробітної плати у зв’язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, в якому офіційно буде опубліковано індекс споживчих цін, який, у тому числі і сумарно, перевищить цей поріг(101%).

Поділитися:

Написати коментар