Держава переклала військові витрати на бізнес

05.09.2015

Журналіст Галина Калачова

Журналіст Галина Калачова

Держава переклала військові витрати на бізнес.

Як публікує за матеріалами журналіста Галини Калачової Економічна правда, Кабмін переклав витрати з виплати компенсацій мобілізованим працівникам за 2014 рік на бізнес.

За законом при мобілізації за працівником зберігається посада, на якій він працював на момент призову.

Також протягом усього періоду служби він повинен отримувати від роботодавця виплати у розмірі середньомісячного заробітку.

Заковика в тому, що держава повинна компенсувати підприємствам ці витрати. Протягом дев’яти місяців 2014 року вона цього не робила. Чому?

Читати також: Порядок компенсації з держбюджету витрат на зарплатню мобілізованим

З моменту прийняття рішення про компенсацію з держбюджету, березень 2014 року і до кінця 2014 року, уряд не зміг затвердити порядок виплат. Підприємства ж весь цей час гроші мобілізованим співробітникам платили.

В результаті за 2014 рік накопичився борг держави перед бізнесом у розмірі 1,6 млрд грн. Тепер для вирішення цього питання слід вносити поправки в закон про державний бюджет.

У неофіційних розмовах чиновники визнають наявність боргу, але, як би парадоксально це звучало, проблему потрібно узаконити. Для цього слід доповнити закон про держбюджет програмою витрат з виплати заборгованості за 2014 рік. Її поява дозволить запустити процес погашення боргу.

В умовах дефіциту бюджету для Мінфіну це найгірший варіант. Кращий – закрити на все очі або втопити вирішення питання в бюрократичному з’ясуванні стосунків з іншими відомствами та бізнесом. Вибір за Кабміном.

Проблема набирає обертів.

Бізнес, у свою чергу, шукає можливості для отримання компенсацій. Зокрема, підприємства пишуть скарги бізнес-омбудсмену.

Як випливає з його звіту, одне мале виробниче підприємство опинилося в такій ситуації: двоє з семи співробітників мобілізовані. Один – у вересні 2014 року, другий – у травні 2015 року. За 2015 фірма отримувала компенсації, а за чотири місяці 2014 року – ні. Борг становить 14 тис. грн.

Є й колективні скарги. До омбудсмена звернулася Чернігівська регіональна торгово-промислова палата від імені великих підприємств зі штатом 61-620 чоловік. У зверненні сказано, що казначейство відмовляється приймати звіти про виплачені суми мобілізованим в 2014 році.

За словами заступника омбудсмена Тетяни Короткої, казначейство не ставить борг на облік, оскільки в держбюджеті-2015 немає відповідної статті витрат.

Міністр соціальної політики Павло Розенко визнає наявність проблеми. Вона полягає в тому, що гарантія повернення коштів існує з 2014 року, але тоді уряд не розробив відповідний порядок.

“У підсумку, ні копійки не було виділено. У 2015 році виплати здійснюються, але відшкодовувати борги за 2014 рік за рахунок коштів, передбачених на 2015 рік, ми не маємо права. Потрібна окрема бюджетна програма”, – говорить Розенко.

У вирішенні цього питання, впевнений міністр, головна роль – у Мінфіну.

Проблема є. Грошей немає.

Поточний рік теж проблемний, але складнощі вже інші. У держбюджеті-2015 на компенсації мобілізованим закладено 1,79 млрд. грн. До 7 липня 2015 року витрати Мінсоцполітики профінансовано у розмірі 523, 5 млн. грн.

Однак цих коштів недостатньо. Сума розрахована на 47,3 тис осіб, але з березня 2014 року таких вже 72,6 тис осіб, йдеться у висновках омбудсмена. За оцінками Мінсоцполітики, щоб повністю погасити борг перед підприємствами у 2015 році, потрібно додатково 955 млн грн.

У процесі виникло питання адресності виплат. Зараз гроші надходять на рахунок підприємства, а не конкретним співробітникам. Бюджет не застрахований від спроб з боку бізнесу отримувати відшкодування на підставних осіб.

“У зв’язку з цим,- відзначає Коротка, – слід обговорити питання про перерахування коштів безпосередньо співробітникам і створення єдиного реєстру таких виплат”.

Піти шляхом “спочатку компенсація з держбюджету, а потім виплата співробітнику” бізнес теж не може. Відповідно до постанови Кабміну, підприємства вправі претендувати на відшкодування лише після виплати грошей працівникам.

Крім іншого, уряд, схоже, вирішив відрізати бізнесу шляхи до відступу. Кабмін вводить штрафи за невиплату компенсацій мобілізованим у розмірі п’яти мінімальних зарплат – 6090 тис. грн. Відповідний проект закону зареєстрований у парламенті.

На тлі того, що уряд не поспішає виконувати свої обов’язки за 2014 рік, наміри ввести штрафи виглядають досить однобоко.

У пошуках рішення.

В умовах дефіциту держбюджету і падіння економіки нова бюджетна програма на 2,6 млрд грн. – борг за 2014 рік – це складно.

За інформацією джерел Економічної правди, відомства обговорюють варіант перерозподілу коштів між соціальними програмами. Що з цього вийде, буде зрозуміло у вересні, коли запрацює парламент.

“Питання потрібно вирішити. Для бізнесу це вимивання обігових коштів”, – говорить Коротка. “Рано чи пізно настане момент, коли підприємства перестануть виплачувати компенсації або ж почнуть звертатися не до омбудсмена, а в суди”.

До суду подати, звичайно, можна. Важливо розуміти перспективу подібних позовів.

Як говорить керівник департаменту соціальної політики Федерації роботодавців України Юрій Кузовий, – “Можна подати до суду на підставі норми закону про те, що ці виплати повинні бути компенсовані з держбюджету в затвердженому Кабміном порядку”.

“Як суд розгляне те, що Порядок повинен бути, але уряд його не написав, можна здогадатися. Втім, навіть якщо суд змусить державу компенсувати ці кошти, то що потім? Мінфін дивиться в закон про бюджет, не знаходить там такого рядка і сумно розводить руками “, – прогнозує експерт.

За його словами, проблема глибше: в 2014 році уряд не тільки не виплачував компенсації, але спочатку фіскали змушували бізнес нараховувати ЄСВ на ці суми. Пізніше ГФС роз’яснила, чому податок потрібно нараховувати.

Масові судові розгляди – це один сценарій. Є й інший. Щоправда, його реалізація залежить від політичних розкладів.

У жовтні в країні відбудуться вибори до місцевих рад. Передвиборний період традиційно насичений обіцянками покращити життя народу. Ці обіцянки мають властивість трансформуватися в роздування соціальних витрат. Зміст мобілізованих – цілком підходяща стаття.

За матеріалами Економічної правди.

Поділитися:

Інші статті:

Написати коментар