До чого може привести затримка з прийняттям держбюджету України на 2015 рік?

16.10.2014

Зміни в Держбюджет 2014 р.

«www.zarplata.co.ua»

До чого може привести затримка з прийняттям держбюджету України на 2015 рік? 

Проект державного бюджету на 2015-й рік досі не внесений урядом на розгляд Верховної Ради. Згідно з Конституцією прем’єр-міністр зобов’язаний його внести до п’ятнадцятого вересня, проте в той день Арсеній Яценюк заявив, що не подасть в Раду проекту держбюджету на 2015 рік без урахування проведення податкової та бюджетної реформи в Україні. Їх, у свою чергу, також повинна схвалити Рада.

Як відзначають експерти, відсутність бюджетних показників призводить до неможливості для підприємств і місцевих адміністрацій планувати свій розвиток. До того ж відсутність держбюджету може негативно позначитися на прийнятті МВФ рішень про надання Україні чергових траншів кредиту. Однак прийняття його вже після виборів парламенту дозволить затвердити більш реальні показники.

Тим часом депутати констатують зрив бюджетного процесу.
Так, заступник голови комітету Верховної Ради України з питань соціальної політики та праці, депутат від УДАРу Павло Розенко стверджує, що на даний момент бюджетний процес завалений.

Він не сприймає аргументи Арсенія Яценюка про те, що бюджет уряд вноситиме після голосування у Верховній Раді за податкову і бюджетну реформи. “Ніде не прописано, що уряд вносить бюджет тільки після того, як парламент затвердить якісь бюджетні новації або псевдореформи, або ще щось. Я не можу знайти ніяких виправдань для уряду з приводу того, чому воно не вносить бюджет”.
“Кабмін зараз порушує Конституцію і ніяких виправдань цього немає “, – вважає Розенко.

Позафракційний депутат, член комітету Верховної Ради з питань бюджету Владислав Атрощенко називає більш правильним затвердити бюджет після обрання нового скликання Верховної Ради та формування нового уряду.
“Тоді новим урядом і буде поданий бюджет. Незначна затримка в подачі документа згідно з Бюджетним кодексом пов’язана з накладкою з проведенням виборів. Тому буде більш виправдано проект бюджету подавати після виборів”, – сказав Атрощенко.

Він звертає увагу на те, що макропоказники бюджету на 2015-й рік будуть коригуватися після виборів. “Макропоказники – це наслідок дій Уряду по боротьбі з корупцією, щодо створення привабливих умов для інвестицій і так далі. Від того, що ми зараз терміново запишемо прогнозовані показники до бюджету наступного року, ні гірше, чи не краще не стане. Напевно, на будь-який період часу можна робити прогнози, але ймовірність реалізації цих прогнозів більше буде зрозуміла після виборів, ніж до виборів “, – зазначив Атрощенко.

Політолог, директор Київського Інституту мирних досліджень Андрій Мішин відзначає, що зараз ніхто з політиків перед виборами не хоче на себе брати відповідальність за майбутні макропоказники. “Сьогодні ще не можна приймати бюджет в умовах інфляції і невизначеності з курсом валют. За ті показники, які будуть закладені, повинно нести відповідальність нове керівництво Мінфіну. Зараз, до виборів, за це ніхто на себе відповідальність не візьме”, – підкреслив він.

Економіст, директор Міжнародного фонду Блейзера Олег Устенко каже, що несвоєчасне прийняття бюджету для держави завжди погано.

“Тому що уряд через відсутність проекту бюджету на наступний рік не дає сигналів про те, куди будуть направлятися кошти державного бюджету в наступному році. Однак країна знаходиться зараз на піку політичного циклу, і в бюджеті тому могли б з’явиться популістські статті, які неможливо було виконати через відсутність грошей “, – резюмує Устенко.

Як вказують народні депутати та експерти, держбюджет на 2015 рік найімовірніше буде прийнятий після виборів до Верховної Ради України. Враховуючи, що вони призначені на 26 жовтня, нове скликання парламенту збереться не раніше другої половини листопада, після чого необхідно буде ще сформувати Кабмін. Нинішній Уряд в цей час продовжить працювати з приставкою “в.о.” і формуватиме проект бюджету, виходячи з існуючих макроекономічних показників.
Враховуючи, що кілька останніх років проект бюджету приймався в кінці грудня і навіть у січні, то велика ймовірність, що цього разу терміни будуть ті ж.

Автор: Інна Оносова

Джерело: “Сегодня”

Поділитися:

Інші статті:

Написати коментар