ЄСВ на середній заробіток мобілізованих працівників нараховується

26.09.2014

Податкова передумала: ЄСВ на середній заробіток мобілізованих працівників нараховується.

Законом України від 20.05.2014 р. № 1275-VII „Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення оборонно-мобілізаційних питань під час проведення мобілізації” було внесено зміни до ч. 7 ст. 7 закону України від 08.07.2010 р. № 2464-VІ «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» (далі ― Закон), згідно з якими ЄСВ не нараховується на виплати, що компенсуються із бюджету в межах середнього заробітку працівників, призваних на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період. Крім того, було запроваджено в дію цю норму «заднім числом», починаючи з 18.03.2014 р.

ПФУ та ДФСУ спільним листом від 22.07.2014 р. № 127/7/99-99-17-03-01-17, № 19426/05-10 “Про надання роз’яснень щодо нарахування та відображення у звіті про суми нарахованої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення, допомоги, компенсації) застрахованих осіб…” проінформували платників ЄСВ, що ЄСВ не нараховується на виплати, які компенсуються з бюджету в межах середнього заробітку працівників, призваних на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період. Також пояснили, як відображати нарахований мобілізований середній заробіток у звітності по ЄСВ.

Читати також: Єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування не нараховується на виплати, які компенсуються з бюджету мобілізованим працівникам.

Відповідно до закону України від 20.05.2014 р. № 1275-VII Порядок виплати компенсації мобілізованим працівникам із бюджету в межах середнього заробітку на підприємстві мав визначити Кабінет Міністрів України, але на сьогоднішній день не розроблено навіть проекту такого Порядку.

Власне, саме відсутність Порядку компенсації і стала причиною кардинальної зміни позиції ДФСУ щодо нарахування ЄСВ на виплати, які компенсуються з бюджету в межах середнього заробітку працівників, призваних на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період.

Податківці змінили свою точку зору і вирішили, що якщо роботодавець не отримує з бюджету компенсацію витрат, то сума збереженого за мобілізованими працівниками середнього заробітку є базою нарахування ЄСВ. Як бачите, акцент робиться на “компенсації з бюджету”.

Податківці і раніше говорили, що середній заробіток, нарахований мобілізованим працівникам необхідно обкладати ПДФО і військовим збором. А тепер добралися і до ЄСВ.

Свою позицію вони оприлюднили в підкатегорії 301.03 Загальнодоступного інформаційно-довідкового ресурсу ДФСУ.

Після цього всі платники ЄСВ, які, керуючись Законом та згаданим вище спільним листом ПФУ та ДФСУ, не нараховували (не утримували) ЄСВ з середнього заробітку, нарахованого мобілізованим працівникам, будуть зобов’язані це зробити.

Принагідно нагадаємо, що в підкатегоріях 132.02 та 103.25 «ЗІР» і Листі ДФСУ від 08.09.2014 р. N 3095/6/99-99-17-03-03-15 “Про розгляд листа щодо оподаткування військовим збором доходів фізичних осіб” містяться роз’яснення, що з метою оподаткування середній заробіток, нарахований мобілізованим, є додатковою заробітною платою, і з цієї суми слід утримувати військовий збір та ПДФО.

Поділитися:

Інші статті:

Написати коментар